HistoryAR 4th grd

Εφαρμογή Επαυξημένης Πραγματικότητας

LOGO4R

Screenshot 2022 04 15 20 05 01 15 c9d1cee01117caa38446a0c1315f080dΑναπτύχθηκε η εφαρμογή HistoryAR 4th grd εξ ολοκλήρου από τα μέλη των Πόλων Εκπαιδευτικής Καινοτομίας Τ.Π.Ε. Δυτικής Μακεδονίας. Είναι μια δωρεάν εφαρμογή Επαυξημένης Πραγματικότητας και Ψηφιακής Αφήγησης που δουλεύει συνδυαστικά με το σχολικό βιβλίο Ιστορίας της Δ΄ Δημοτικού.

Στόχος της εφαρμογής είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τις δυνατότητες της Επαυξημένης Πραγματικότητας και της Ψηφιακής Αφήγησης λειτουργώντας συνδυαστικά και εμπλουτίζοντας με ψηφιακό περιεχόμενο το βιβλίο Ιστορίας της Δ’ Δημοτικού.

Σκοπός της εφαρμογής είναι η περιπλάνηση των μαθητών σε ένα “εικονικό μουσείο”, παρακολουθώντας ψηφιακά εκθέματα και ακούγοντας περιγραφές σαν να ξεναγούνται στον πραγματικό χώρο του μουσείου. Μοιάζει με ένα εικονικό μουσείο που ανοίγει τις πόρτες του όταν κάποιος εστιάζει σε συγκεκριμένα αντικείμενα του σχολικού βιβλίου.

Η εφαρμογή HistoryAR 4th grd είναι διαθέσιμη στο Google Play Store. Για την εφαρμογή σχεδιάστηκε και δημιουργήθηκε προωθητική ιστοσελίδα.

Κατεβάστε το από το Google Play Δωρεάν

google play