Δράσεις 2023 - 24

Διδακτικές επισκέψεις, Εργαστήρια, Σεμινάρια, Διαγωνισμοί

#Explore_PEKTPE

Διδακτικές Επισκέψεις Νοέμβριος 2023-Ιανουάριος 2024

Τα ζωάκια παίζουν, ζωγραφίζουν και τραγουδάνε

Οι μαθητές προγραμματίζουν τα ρομποτάκια ζωάκια να κινηθούν, να ζωγραφίσουν και να παίξουν μουσική  με τη χρήση του mTiny (makeblock). | Δια ζώσης | Ηλικίες 6 - 8 (Α’ και Β’ Δημοτικού)

Φόρμα Συμμετοχής

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος

Ρομποτική στο Λούνα Πάρκ

Οι μαθητές κατασκευάζουν και προγραμματίζουν με τη χρήση Lego Spike Essential ρομποτικές κούνιες δημιουργώντας το δικό τους λούνα παρκ, ενώ διαχειρίζονται έννοιες που αφορούν την ασφάλεια των κατασκευών και την προσβασιμότητα | Δια ζώσης | Ηλικίες 8-10 (Γ’ και Δ’ Δημοτικού)

Φόρμα Συμμετοχής

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος

Ένας έξυπνος κάδος ανακύκλωσης

Οι μαθητές κατασκευάζουν και προγραμματίζουν με τη χρήση Lego Spike Essential, έναν έξυπνο κάδο ανακύκλωσης και ένα αυτόματο μηχάνημα καθαρισμού, ενώ διαχειρίζονται έννοιες που αφορούν την ανακύκλωση σκουπιδιών και την προστασία του περιβάλλοντος. | Δια ζώσης | Ηλικίες 10 - 12 (Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού)

Τιτανομαχίες

Βγάλε τον αντίπαλο σου από την πίστα. Οι μαθητές κατασκευάζουν και προγραμματίζουν τον δικό τους ρομποτικό “Τιτάνα” με χρήση Lego Spike Prime. | Δια ζώσης | Ηλικίες 13 - 15 (Α’, Β’, Γ’ Γυμνασίου)

Ρομποτικός Μηχανισμός Ανακύκλωσης

Οι μαθητές κατασκευάζουν και προγραμματίζουν ένα ρομποτικό μηχανισμό για τον διαχωρισμό ανακυκλώσιμων υλικών με χρήση του Lego Spike Prime. | Δια ζώσης | Ηλικίες 13 - 15 (Α’, Β’, Γ’ Γυμνασίου)

Αποστολή Εξετελέσθη

Οι μαθητές κατασκευάζουν και προγραμματίζουν ένα αυτόνομο ρομπότ που καλείται να εκτελέσει μία σειρά εργασιών, όπως είναι η μεταφορά αντικειμένων σε συγκεκριμένες θέσεις. Η δραστηριότητα πραγματοποιείται με το Lego Spike Prime.| Δια ζώσης | Ηλικίες 15 - 18 (Γ’ Γυμνασίου και Α’, Β’, Γ’ Λυκείου.)

box5

mainlogo yp